Niecałe siedemset lat upłynęło, od momentu, gdy Jan Gutenberg założył pierwszą drukarnię w Moguncji. To niebywałe, jak ten człowiek zrewolucjonizował świat. Od chwili, gdy skromny złotnik opracował czcionki ruchome, trzeba odmierzać narodziny nowego świata. Ułatwienie powielania książek dało podstawę do ekspansji naszej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w XVI wieku nie podniosłaby głowy reformacja. A obecnie? Spójrzcie chociażby na marketing – drukowanie ulotek (Oferta: jest dzisiaj powszechne. Potraficie sobie wyobrazić olbrzymie hangary, w których mrowie ludzi dokładnie przepisuje i przerysowuje kolorowe kartki? Tą drogą przed wynalazkiem czcionki ruchomej wydawano literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko oddzielnie powielać, co za męka.

Zanim pomysłowy Niemiec opracował ruchome czcionki, w zasadzie większość ludzi była analfabetami. Dzieła literatury były luksusowym produktem. To było zgodne z sensem kluczowego prawidła gospodarki. Jeśli coś jest kosztowne w produkcji, ponieważ zabiera wiele czasu i potrzebuje sporej liczby pracowników, to cena towaru finalnego będzie wysoka. A w wiekach średnich rozwarstwienie społeczne było naprawdę gigantyczne.

Jeśli czytasz przedstawiany tekst to oznacza, że temat Cię niezwykle zaciekawił – kliknij odnośnik do serwisu, a znajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Tomy kupowała zatem nieliczna elita, a jeszcze mniej umiało je przeczytać.

Ośrodkami kultury były klasztory, w których bracia starannie przerysowywali opasłe tomy, przeważnie egzemplarze Biblii. Rozszerzenie posiadania tej świętej księgi po wymyśleniu druku okazało się kluczowym motorem napędowym przemian kulturowych i religijnych. A teraz pomyślcie, jak jest w 2012. Spory odsetek mieszkańców trzyma w mieszkaniu tomy poezji, notesy, notatniki, plakaty. A słowo drukowane jest dziś uporczywie wypierane przez środki sieciowego przekazu.

Lecz to jeszcze nie schyłek epoki Gutenberga. Usługi poligraficzne są ciągle niezastąpione. Dzięki drukowi funkcjonuje prasa. To też jakby nie było najważniejsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, ogłoszeń, billboardów napędza naszą ekonomię od prawie połowy wieku. Znalezienie odpowiedniej firmy poligraficznej to żaden problem. Trzeba połączyć się z siecią, uruchomić wyszukiwarkę i wstawić frazę „druk nazwa miejscowości” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru spośród masy widocznych ofert.

Druk – wynalazek, który zmienił świat
Tagi: