Skąd uzyskać pieniądze na rozwój własnej firmy? Bardzo trudne to pytanie – w końcu gdyby to było takie łatwe, pewnie prowadzenie własnego biznesu byłoby sporo prostsze! Jednakże to jeszcze nie znaczy, że trudno coś nieco zaradzić. Np. rewelacyjnym rozwiązaniem jest staranie się o dotacje z Unii Europejskiej.

W wielu przypadkach Unia Europejska daje znaczne pieniądze – a jeśli daje, to tak naprawdę byłoby czymś w zupełności głupim, gdybyśmy nie korzystali z takiego rozwiązania – można powiedzieć, iż nawet zatwardziali przeciwnicy owej organizacji nie muszą się tego bać. Choć zapewne pewne posądzenia o hipokryzję nie są w akurat tym momencie najzupełniej bezsensowne…

pieniądze

Autor: Antonin
Źródło: http://www.flickr.com

Dotacje oczywiście nie są dla wybranych, choć z pewnością znaczącym atutem jest to, że najzwyczajniej w świecie w przypadku UE nie ma korupcji, a więc nawet jeżeli nie mamy kontaktów, lecz przygotowaliśmy porządny wniosek, generalnie nie powinniśmy zakładać, iż będziemy mieć niewielkie szanse na wyciągnięcie pieniędzy. Zatem zawsze próbujmy, nie obawiajmy się UE, bo to organizacja, która ma dużo wad, lecz póki co niejako gwarantuje Polsce sporo zysków. Zresztą przeciwnicy UE muszą przemyśleć własne rozumowanie, zapoznać się z książkami o tematyce geopolitycznej, które jednoznacznie pokazują, iż akurat wejście Polski do UE miało sporo sensu, było chyba jedynym rozwiązaniem.

Jeżeli jednakże nie dotacja unijna, to może kredyt hipoteczny w jednym z banków? Ludzie jakby nie patrzeć nie wiedzą jakie oferty są przygotowane dla przedsiębiorców – to zasadniczo nisza, która jest stosunkowo rzadko reklamowana w TV, rozgłośniach radiowych, czasopismach, itp (czytaj też: jaki kredyt hipoteczny wziąć, jakie macie doświadczenia). Polskie banki, chociaż potrafią zadbać o swój interes, bez dwóch zdań potrafią również zadbać o własnego klienta – zatem oprocentowanie tego typu kredytu wcale nie musi być wielkie.

Może wszelkiego rodzaju doradcy finansowi – niemało ich w Polsce, są w stanie doradzić? Spokojna głowa: nie uważajmy, że we wszystkich przypadkach doradca finansowy rekomenduje nam wyłącznie te oferty, które gwarantują dla niego porządną prowizję. Stosunkowo nietrudno natrafić dzięki właśnie doradcy na względnie atrakcyjne oprocentowanie kredytów dla firm, trzeba im zatem zaufać.

Zobacz też: jakie jest dobre oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw? Co radzicie.

W jaki sposób finansować własną firmę?
Tagi: