Kowalstwo artystyczne należy do dziedziny rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Wytwory tego typu posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy zajmowali się produkcją okuć do drzwi oraz do skrzyń.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W średniowieczu głównymi elementami ozdobnymi w przedmiotach wyrabianych tą metodą były motywy roślinne. Z biegiem lat zaczęto również nawiązywać do motywów heraldycznych czy też zwierzęcych. Również (dalsze informacje) rodzaj wykonywanych tą techniką przedmiotów się poszerzył. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. Przyszedł czas, że wytarzać zaczęto także przedmioty, które zaliczyć należy do dziedziny sztuki użytkowej, były one bardzo dobrze wykonane oraz posiadały cechy przedmiotów artystycznych (czytaj tutaj więcej). W chwili obecnej również zawód ten jest bardzo popularny i mamy wiele małych pracowni, które realizują tego typu zamówienia.

W dzisiejszych czasach produkty tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, zwykle są to bardzo oryginalne rzeczy o wysokim poziomie estetycznym.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, zakłady takie tworzą również przedmioty lżejsze i mniejszych wielkości, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. W ofercie tych pracowni znajdziemy na pewno bardzo duży wybór rozmaitych wzorów, które mogą być też robione na zamówienie dla danego klienta. W produktach tego typu można dostrzec swoistą tęsknotę za dawnymi czasami. Można powiedzieć, że z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej strony z kolei jako przedmioty zrobione z materiałów trwałych oraz bardzo twardych jakim jest bez wątpienia żelazo stają się symbolem wieczności oraz solidności.

W ofercie tego typu zakładów znajdują się również wyszukane i wyjątkowo ukształtowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (kontakt).

Kowalstwo artystyczne – czym właściwie jest to rzemiosło?
Tagi: