Naturalnie występujący kamień od dawnych czasów jest używany przez ludzi. W epoce pierwszych ludzi stosowano go jako służący między innymi do polowania na zwierzęta. Później dostrzeżono, że świetnie sprawdza się w roli budulca i ta jego rola jest ciągle powszechna na dzień dzisiejszy. Wprawdzie aktualnie do konstruowania budynków najczęściej stosuje się cegły i pochodne elementy, jednak można stwierdzić, w jakiej formie zachowują się budynki kamienne pochodzące z minionych wieków.

wyroby z kamienia

Autor: ARNOLD Masonry and Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna wytrzymałość wykorzystanego kamienia uzależniona jest w dużym stopniu od jego odmiany, a więc na przykład twardości. Pod tym względem jednym z najbardziej trwałych jest granit, stosowany między innymi do produkcji kostki brukowej. Kamień stosowany jest także w charakterze dekoracyjnym, na przykład w formie elementu wystroju ścian w pokoju dziennym.

NagrobkiWyrobami, z jakimi pojęcie kamieniarstwa najczęściej jest kojarzone, są rozmaite nagrobki . Z tego zresztą powodu nierzadko zakłady kamieniarskie zlokalizowane są w sąsiedztwie cmentarzy. Należy zauważyć, że tego rodzaju produkty są szczególnie potrzebne w Polsce, gdzie standardowe nagrobki są stosunkowo rozbudowane, w przeciwieństwie przykładowo do nagrobków w Stanach Zjednoczonych. Nagrobki produkowane są z różnorodnych odmian kamienia. Kiedyś zwykle spotykało się nagrobki z granitu, ostatnio rezygnuje się z nich między innymi z uwagi na spore trudności w utrzymaniu czystości. Aktualnie chętniej wykorzystywane są różne rodzaje granitu. https://tborkowski.pl/nagrobki-podwojne/

Ogrodzenia
Kolejnym popularnym wyrobem kamieniarskim są rozmaite mury i płoty. Aktualnie często można spotkać posesje otoczone murem z kamienia lub też płotem z podmurówką. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantuje przede wszystkim trwałość i niezmienność na długie lata. Ogrodzenia z kamienia są również szczelne, co zapobiega patrzeniu na posesję przez obce osoby. Mury takie także produkowane są z rozmaitych rodzajów kamienia. Przykładowo stosunkowo popularny ostatnio stał się piaskowiec. Dla śledzenia i porównywania aktualnej oferty pod tym względem trzeba wyszukać w Internecie hasło „kamieniarz Warszawa”. Możesz także zobaczyć tutaj: na tej stronie więcej treści.
Produkty kamienne
Tagi: