Sprężarki bywają różnorodne i pełnią sporo funkcji. Dlatego też wybór dobrej sprężarki powietrza nie bywa zwyczajowo rzeczą prostą. Aby dobrze dokonać wyboru najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samą kwestią i poznać, jak funkcjonują te urządzenia. W nowym tysiącleciu warto bowiem wiedzieć wiele o produkcie, jaki chce się nabyć.

kompresory powietrza (sprawdź dostępność kompresorów) to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej. W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest trochę niższe od ciśnienia atmosferycznego, z kolei ciśnienie tłoczne jest istotnie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w jakich ciśnienie ssawne jest zawsze istotnie niższe, a ciśnienie tłoczne jedynie odrobinę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są czasem pompami próżniowymi. Należy pamiętać, że sprężarki w czasie ich działania wydzielają wielką ilość ciepła, jakie musi być dokądś odprowadzone. Pomocne są tutaj układy chłodzenia sprężarek. Są one dosyć podobne do systemów chłodzenia znanych z silników samochodowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, zaś dla tych większych jednostek używa pośrednie z chłodnicą. Sprężany gaz w maszynie w wielu wypadkach jest również chłodzony przez tak zwane chłodzenie (zamów chłodzenie szaf sterowniczych tutaj) międzystopniowe.

Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory. Ze względu na budowę da się je również podzielić na te wyporowe. Takie urządzenia funkcjonują na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje duży wzrost ciśnienia w samym cylindrze. Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być chociażby zwykła pompka rowerowa. Do sprężarek tego rodzaju zaliczyć można urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe. Drugim typem są tutaj sprężarki przepływowe , gdzie przyrost ciśnienia gazu następuje na skutek działania odpowiednio ukształtowanych ruchomych elementów wirnika i nieruchomych części kierownicy urządzenia. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze inny podział dotyczyć może mobilności sprężarek i ilości stopni, które one posiadają.

Sprężarki powietrza są szeroko używane w przemyśle, głównie do napędu rozmaitego typu urządzeń. Wiele sprężarek stosuje się do kluczy pneumatycznych, wiertarek lub młotów. Można je także zastosować do piaskowania, malowania natryskowego czy do pompowanie opon samochodowych. Wiele zależy tutaj od personalnych wymogów klienta lub potrzeb firmy.

Doskonałym pomysłem może okazać się nabycie sprężarek z popularnych i docenianych firm. Dużą liczbę przykładów konkretnych marek produkujących takie urządzenia można wyszukać w necie wpisując chociażby hasło sprężarki powietrza.
Do jakich prac wykorzystuje się kompresory?
Tagi: