Nie dawno zakończył się czas komunijny. Pierwsza komunia to jedno z istotnych zdarzeń w życiu osoby. Oczywiście nie poruszam tutaj sfery religijnej, bo to truizm. W mej opinii jest to również jeden z kroków milowych w dorosłość. Tak było w moim dzieciństwie, innymi słowy blisko 2 dziesięciolecia temu. Był to okres kiedy chłopczyk zazwyczaj po raz pierwszy ubierał męski strój oraz muszkę, przez co przybliżał się do dorosłych. Otwierała się brama w rzeczywistość dorosłych. Dziewczynka również ten moment mogła odczuwać jako wyjątkowy.

zegarek

Autor: R∂lf Κλενγελ
Źródło: http://www.flickr.com
Nareszcie pierwszy raz ubrana jest w kreację przeznaczoną tylko do komunii. Zupełnie podobnie jak to ma miejsce podczas uroczystości weselnych. Podobnie jak młodzieniec dotyka dojrzałość, co jest ważne z powodu rozwoju indywidualności młodego człowieka. Poza wszystkim bardzo miłe poczuć się na chwilę dojrzałym. Rzecz jasna na uczucia związane z przygotowaniami do komunii nakładają się emocje o naturze religijnej, co też ma swój ciężar. Kolejnym symbolem związanym z dorosłością był zegarek obecnie już obiekt nie tak ważny jak niegdyś jednakże symbolicznie bardzo ważny przynajmniej moim zdaniem. Zatem zegarek damski ofiarowany chrześnicy może się stać nadzwyczaj ważnym znakiem dla obdarowanej, który może się stać nie zapomniany aż do późnego wieku (więcej).

Skoro mówimy o zegarkach damskich, cofnijmy się w czasie. Pierwszy zegarek wynaleziono w tysiąc pięćset czwartym roku w małym pudełku. Od tego czasu udogodnienie to malało aż do powstania czasomierza w formie kieszonkowej, który był popularny do pierwszej połowy XX wieku. Ciekawostką jest, że do wybuchu Pierwszej Wojny Światowej zegarek noszony na przegubie ręki traktowany był za formę błyskotek toteż przynależny był damom. Moda uległa zmianie podczas Pierwszej Wojny Światowej.

Jeżeli musisz zgłębić niniejszą tematykę bardziej, wejdź na ten odnośnik, gdyż odnajdziesz więcej porad w witrynie (probudiament.pl/), którą Ci proponujemy.

Okazało się wówczas iż czasomierz na pasku sprawdza się doskonale w armii. Z wojny na przegubach zdemobilizowanych żołnierzy dotychczas wyłącznie błyskotka zegarek damski trafił do łask męskich odbiorców i pozostał tam na stałe. Do lat 60 tych produkowano wyłącznie nakręcane zegarki damskie i męskie. Dopiero później wynaleziono zegary kwarcowe, które były o wiele tańsze w wytwarzaniu. Z czasem zdominowały one segment zegarkowy. W dzisiejszych czasach gdy królują komórki zegarki (Rarist – ekskluzywne zegarki) są już nieco mniej modne, jednakże nadal mogą stanowić ładny element biżuterii i są piękną pamiątką z okazji pierwszej komunii (najczęściej kupowane modele).

Zegarek jako prezent z okazji pierwszej komunii dla dziewczęcia
Tagi: