Nasze organizmy do odpowiedniego funkcjonowania wymagają dostatecznej ilości wody. I to nie tylko tej, jaką spożywa się w czasie posiłków i uzupełnia przeróżnymi napojami. Ważna również jest właściwa wilgotność domowego powietrza, która jak się okazuje, ma ogromny wpływ na kondycję i ogólną sprawność.

klimatyzacja

Autor: Lee Haywood
Źródło: http://www.flickr.com

Zbyt suche powietrze może spowodować wysuszenie włosów i paznokci, popękany naskórek a u części ludzi również kłopoty z zatokami. Trzeba dbać o odpowiednią wilgotność, szczególnie zimową porą, kiedy okna są szczelnie zamknięte i mieszkanie jest ogrzewane. Wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z faktu, że może mieć zbyt ubogie w wilgoć powietrze w domu, a przecież niewiele należy wykonać, aby to zmienić. Po pierwsze warto posiadać w domu wilgotnościomierz, przy pomocy którego będzie można systematycznie sprawdzać stan domowego powietrza. Jeśli okaże się, że wilgotność będzie za niska, to koniecznie powinno się podjąć jakieś działania, aby to poprawić (dodatkowe informacje). A zdecydowanie najbardziej będą się to tego nadawać nawilżacze powietrza.

Dzisiaj w sklepach znaleźć można wiele rodzajów nawilżaczy. Najprostsze i najtańsze wersje to najzwyklejsze pojemniki na wodę, jakie można zawiesić na kaloryferach. Pod wpływem ciepła woda cały czas paruje, zwiększając tym samym wilgotność domowego powietrza. Na podobnej zasadzie funkcjonują wersje parowe, chociaż przy nich niezbędne będzie podłączenie do zasilania. W takich podgrzewaczach podgrzewa się wodę która jest następnie w formie mgiełki emitowana do pomieszczenia, niestety urządzenia te są trochę kosztowne w eksploatacji, ponieważ zużywają sporo energii elektrycznej. Coraz większą popularnością cieszą się również (inne wątki tutaj) nawilżacze używające ultradźwięków, wykorzystują one wysokiej częstotliwości fale do wyprodukowania mgiełki która jest następnie wyrzucana z nawilżacza. Ogromną ich zaletą jest cicha i wydajna praca, natomiast zupełnie się nie nadają do domów, gdzie są zwierzęta.

Jeśli zamierzasz skontrolować prawdziwość informacji umieszczonych w tym materiale, to kliknij tu i zweryfikuj info u źródła a uzyskasz całkowitą gwarancję w tej sprawie.

Pilnując jakości powietrza w domu warto także zadbać o jego oczyszczanie, z tego też powodu powinno się odwiedzić jakiś porządny sklep z oczyszczaczami powietrza i tam zasięgnąć informacji, co z tym można zrobić.

Cechy wilgotnego powietrza w naszym mieszkaniu