Współcześnie szybko rośnie zapotrzebowanie na energie. Jednocześnie wzrasta nasza wiedza na tematy ochrony środowiska, z tego powodu próbujemy poszukiwać takich zasobów energii, które będą wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko, a przy tym będą mało kosztowne.

Stąd wyszukuje się rozmaitych alternatyw dla węgla brunatnego, najczęściej stosowanego źródła energii. Bez wątpliwości najlepszym wyborem z punktu widzenia ochrony przyrody są odnawialne zasoby energetyczne.

Masz ochotę ciągnąć dalej ciekawą treść? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj poznawanie na nowej podstronie.

Niestety, gros z nich jest zbyt droga albo też mało skuteczna. Przykładem jest energia solarna, nie tania oraz bardzo nie wydajna, przynajmniej do dziś dnia. Na chwilę obecną najbardziej roztropnym wyborem jest stosowanie gazu.

wiatraki

Autor: LordFerguson
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy wybierać między metanem a LPG (porównaj przydomowe zbiorniki na gaz). Metan to gaz wydobywany ze złóż podziemnych. Często to metan sprzężony ze złożami węgla jak też nafty oraz gaz płynny określany jako gaz LPG. Jest on bardzo wielozadaniowy, stosowany zarówno do kuchenek gazowych jak też do silników aut, także do użytku przemysłowego (na przykład jako pędnik do pieców do wyrobu ceramiki). Gaz w postaci cieczy jest sprzedawany w zbiornikach na gaz płynny o wielorakich wielkościach, od kilograma do zbiorników wielkości cysterny. Przykładowym użyciem propanu jest podgrzewanie wody we wsiach gdzie nie wybudowano przyłączy gazu ziemnego lub też z innego powodu użytkownik nie ma ochoty stosować sieci gminnej. Zbiornik na gaz wykonany jest z żelaza albo blachy aluminiowej. Zbiorniki na gaz płynny przeznaczone do celów prywatnych coraz częściej nabywane są w postaci indywidualnej instalacji gazowej.

generator prądotwórczy przenośny

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to proste wyjście bowiem pozwala użytkownikowi wyzyskać podstawowe zalety LPG. Staje się możliwe wówczas jednocześnie zastosowanie gazu do celów grzewczych oraz do celów kuchennych. Taka struktura zakładana jest przez importera gazu. Dostawca ma obowiązek zgodnie z postanowieniami umowy przy każdym późniejszym uzupełnianiu gazu przetestować nieprzepuszczalność instalacji oraz usunąć wszystkie potencjalne mankamenty (źródło). W trakcie eksploatacji prywatnej instalacji LPG trzeba zachować daleko idącą przezorność.

Bezwzględnie w bezpośredniej bliskości zbiornika nie jest dozwolone używać otwartego ognia. Zbiornik na gaz napełnia się gazem LPG w osiemdziesięciu procentach, tak aby gaz w formie ciekłej mógł sublimować dzięki czemu staje się zdatny do użytku. Gaz LPG jest niewrażliwy na ujemne temperatury toteż może być użytkowany także w ujemnych temperaturach zimą. Z tej przyczyny jest on niezmiernie wielofunkcyjny.

Ochrona przyrody w postaci innowacyjnych sposobów pozyskiwania energii
Tagi: