Kiedy jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego mieszkania, na pewno możesz mówić o dużym szczęściu. Dzisiaj mnóstwo osób nie ma gdzie mieszkać – nabycie swojego mieszkania to tak duży koszt, że właściwie nikt w dzisiejszych czasach nie może sobie na to pozwolić.

mieszkania

Autor: Mermaid Properties Sp. z o.o.
Praktycznie jedyną możliwością jest kupno mieszkania na kredyt albo taka fajna sytuacja, w której otrzymasz mieszkanie na przykład od swoich dziadków. Jeżeli jednak w Twojej rodzinie nie ma takiego mieszkania, wtedy bez wątpienia jedyną możliwością jest zakupienie mieszkania na kredyt. Jeśli zatem masz swoje mieszkanie, wtedy zdecydowanie możesz mówić o wielkim szczęściu. O tym większym farcie możesz powiedzieć w wypadku kiedy w jednym mieszkaniu mieszkasz, a drugie możesz przeznaczyć na wynajem. To kategorycznie da Ci stałe dochody co miesiąc i jest bardzo korzystne – nie bez powodu osoby, które mają sporo pieniędzy, inwestują je konkretnie w nieruchomości. Jeżeli masz takie mieszkania pod wynajem naczep chłodni, wówczas na pewno powinieneś zastanowić się nad tym, w jaki sposób odprowadzać podatki od takiego wynajmu. Oczywiście możliwość ukrycia dochodów z wynajmu przed urzędem skarbowym jest zazwyczaj kusząca, jednakże na pewno nie rekomendujemy takiego rozwiązania – w długiej perspektywie może Ci ono przynieść więcej problemów niż korzyści.

Najczęściej obciążający najem podatek nie jest tak wysoki. dlatego na pewno nie warto ryzykować tak dużo dla zaoszczędzenia kilku groszy (idź do mojej strony na temat podatku od wynajmu). Kiedy decydujesz się na wynajem mieszkania i opłacanie z niego podatków, wówczas musisz zadecydować, jaki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym będzie dla Ciebie korzystniejszy. Możesz wskazać przykładowo rozliczenie w modelu progresywnym lub najzwyczajniej rozliczanie w formie stałego procentu. Oczywiście o tym, który sposób rozliczania jest dla Ciebie korzystniejszy, decyduje z pewnością tak sporo różnych czynników, że niemożliwe jest wskazanie zawsze tej samej możliwości. Musisz zrobić symulację finansową i przekonać się, który model jest dla Ciebie lepszy.
Ważne informacje dla tych, co wynajmują lokal mieszkalny