W ostatnim czasie trendy jest powracanie do przeszłości. Najpierw w latach dziewięćdziesiątych przeżywaliśmy rozkwit książek historycznych – półki w księgarniach uginały się od lektur o tej tematyce.

Dodatkowo telewizja nadawała sporo programów o tematyce historycznej. Nie dziwi wobec tego fakt, że trend ten przedostał się do szeroko pojmowanej mody. Jeżeli jeszcze dorzucimy sentyment za PRL, musiało tak być. Styl o którym mówimy zwie się Vintage. Oznacza on tasowanie nowoczesnego ze starym. Jest to przykładowo umiejętne połączenie nowoczesnego wnętrza sypialni z klasycznym żyrandolem, tak aby jedno z drugim harmonizowało. Świetnym przykładem mogą tu być nader nowoczesny zestaw HIFi a na zewnątrz obudowa jak gdyby żywcem z dziadkowego radia z oczkiem. Na dodatek to wszystko ustawione w nowoczesnym, lśniącym chromem salonie. Podobnie może zostać wyekwipowane każde pomieszczenie. Wyobraźmy sobie przykładowo super nowomodny salon, na środku sufitu przytwierdzony jest żyrandole klasyczne z kryształu.

Autor: Technolux

Albo też wystrój biblioteczki na wskroś nowoczesny (z plazmą, laptopem), a obok tego tradycyjne pióro wieczne noszące ślady stosowania, jednak nie zniszczone. Celem tych wszystkich zabiegów jest próba pojednania ognia z wodą, przeszłości dającej nam uczucie bezpieczeństwa z uczuciem komfortu, które daje nowoczesne wzornictwo i technologia. Budzi się taka myśl, iż w tym szalonym niczym superszybki samolot odrzutowy współczesnym świecie, jest coś co nie przemija, chociażby to było tylko pióro dziadunia.

Dlatego zatem mogą ze sobą w tej samej sypialni zgodnie „koegzystować” lampki nocne nowoczesne i stare łoże małżeńskie odziedziczone po babci. Oba te przedmioty, zarówno nowoczesna lampka nocna i łóżko po babuni pełnią swoją funkcję i wzajemnie się uzupełniają. Antyczne łoże przydaje pomieszczeniu splendoru a nowoczesna lampka nocna pomaga nam zaoszczędzić czas (nie potrzeba szukać nafty). Podobne pomysły możemy zastosować w łazience, gdzie dzisiejsza wanna może udawać naruszoną zębem czasu wannę babci, równocześnie oświetlać toaletę będą współczesne plafony łazienkowe z żarówkami diodowymi. Wielce ważne jest, ażeby wszystkie te elementy ze sobą harmonizowały, podkreślając wzajemnie swoje atuty.
Czym jest umeblowanie domu w modnym kierunku vintage?
Tagi: