Świat rozwija się na naszych oczach, bierzemy udział w tego typu pędzie. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się przedmiotami, które dzisiaj są już przestarzałe. Obecnie, preferujemy przeglądać rankingi typu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jak gdyby z jednej strony, czujemy nostalgię, z innej zaś, nie jesteśmy w stanie wyjść z podziwu, jak wszystko uległo zmianie.

Odkładając jednakże na bok sentymenty wiemy, iż rozwój zwłaszcza

Budowla w centrum miasta

Autor: Robert Linsdell
Źródło: http://www.flickr.com

wpływa na nasze korzystniejsze życie, lepszy komfort funkcjonowania. Szczególnie dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Przykładem inteligentny budynek.

Dom – przejdź do strony – tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną technologią, co podpowiada nam, iż wyposażony jest w przeróżnego rodzaju detektory czy czujniki. Nad całym systemem kontrole sprawuje zaawansowany system zarządzania, sprawuje on kontrolę nad wszystkimi instalacjami (na przykład, nad systemem wentylacji (http://www.smartvent.pl/rekuperator/)).

Dzięki informacji zwrotnej, budynek

Budynek mieszkalny

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com

akuratnie reaguje na zmienne środowisko wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ma to wielki wpływ na jakość mieszkania w tego typu miejscu – poprawia się funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort, a ponadto zminimalizowane są koszty eksploatacji i modernizacji (Warszawa gigabyte ceneolokalnie). Dodatkowo, znacznie zminimalizowana jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i nowoczesne rozwiązania nie wpływają źle na osoby żyjące w takim mieszkaniu.

Pomysł na projekt takiego domu pojawił się w okresie lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej, a także z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (czytaj). Lepsza technologia i bardziej nowatorskie rozwiązania, które zostały zaprojektowane do końca lat 80., pozwoliły na stworzenie systemów zarządzania budynkiem do celów prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) w największej ilości przypadków znajduje przeznaczenie w budynkach biurowych, różnorodnych instytucji czy w pomieszczeniach przemysłowych. Pole działania tego systemu to przede wszystkim kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Jednocześnie istotne jest raportowanie najbardziej znamiennych niedopatrzeń, które mogą wyniknąć w trakcie korzystania z takiego budynku.
Kolejny przykład zbawiennej techniki
Tagi: