Ostatnio niezwykle popularne stały się budowle z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tania i prosta metoda konstruowania ścian w budynkach czy obniżania sufitów. Takie materiały można małym kosztem kształtować w dowolny sposób, bez zastosowania wyspecjalizowanych przyrządów, przycinając je do wymaganych wymiarów i form.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym przebojem ostatnich lat jest także sklejka, którą przycina się na zamówienie do wybranych, także zaawansowanych kształtów dzięki maszynom CNC. Z tworzywa tego można tworzyć trójwymiarowe konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W takim budownictwie najważniejszy jest jednak sposób mocowania takich materiałów, szczególnie przy obniżaniu sufitów i budowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, prostych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Konstrukcje ze stali
Tzw. profile stalowe są niezbyt kosztowne i proste w formowaniu. Można z nich budować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do obniżania sufitów, do których niezwykle łatwo przytwierdzić regipsy za pomocą wkrętów.

Czy ten tekst wciągnął Cię zupełnie? Jeżeli tak, to zobacz też inny pomocny link, który ma równie interesujące informacje.

Dzięki szerokiej gamie profili, można z ich wykorzystaniem budować różnego rodzaju konstrukcje o rozmaitych zastosowaniach, w niektórych profilach można nawet przeprowadzić instalację elektryczną czy inne przewody zobacz (świetna strona) – na przykład od sieci internetowej lub telewizji. Profile o przekroju okrągłym pozwalają na przeprowadzanie w ich wnętrzu także instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji zrobionej z prostej w formowaniu stali, rozmaite profile można przycinać do pożądanych rozmiarów za pomocą specjalnych nożyc do stali. Nożyce takie można kupić w każdym sklepie z narzędziami. Połączenia kątowe można konstruować z wykorzystaniem piły kątowej z odpowiednią tarczą, którą także można dostać w sklepie z narzędziami.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stalowe stelaże przywędrowała do Europy z USA. Tam, z uwagi na większe zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, buduje się budynki jednorodzinne z niedrogich materiałów izolowanych profesjonalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, z wykorzystaniem których okres zimowy w takich domach nie jest uciążliwy. Dzięki małym kosztom wykonania konstrukcji, zaadaptowały się one również na terenie Europy. W odróżnieniu jednak od USA, w Europie konstrukcje opierające się na stalowych profilach stosuje się w budowlance wewnętrznej – na przykład pozwala to znacznie obniżyć koszty zaadaptowania poddasza.
Ważne info na temat profili ze stali
Tagi: