Praktycznie każda rzecz jaką wykonujemy wiąże się w jakimś zakresie z powstawaniem śmieci. Praca, gotowanie czy majsterkowanie wpływają na powstawanie mnóstwa już niepotrzebnych rzeczy. Sami doskonale wiemy jak często konieczne jest wyrzucanie zapchanego kosza z odpadkami. Jeżeli żyjemy w mieszkaniu to nie nie wiemy ile kosztuje nas wywóz śmieci i nie myślimy o tym. Jeżeli zaś mamy dom to dużo więcej spraw musimy załatwić. Na przykład śmieci oraz wszystkie opłaty z nimi związane.

 

Jeśli mowa o mieszkaniach to w głównej mierze wyrzucamy resztki jedzenia i papierowe czy plastikowe odpadki. I tutaj śmieci (patrz paliwo alternatywne) odpadów nie sprawia specjalnego kłopotu. Dotychczas zwykle mieszkańcy mieli podpisaną umowę z konkretną firmą, która realizowała śmieci (patrz paliwa alternatywne) śmieci. Nowa ustawa o zarządzaniu śmieciami unieważnia dotychczasowe przepisy i teraz gmina przejmuje obowiązek zatroszczenia się o śmieci. Sporne jak na razie są rozwiązania obliczania nowej stawki za odbiór odpadów .

kontenery na śmieci na posesji

Autor: DaveBleasdale
Źródło: http://www.flickr.com

Niemniej jednak reforma na wprowadzić zmniejszenie tworzenia się i powiększania nielegalnych wysypisk oraz wzrost uczestnictwa społeczeństwa w sortowaniu odpadów. Zobacz odbiór odpadów niebezpiecznych. Dla osób, które zdecydują się na sortowanie przewidziane są niższe opłaty. Obligacja zapłaty za wywóz odpadów obejmie każdego mieszkańca danej gminy.

 

Inną kwestią są śmieci przemysłowe lub powstające w wyniku prac w fabrykach. Powstaje tutaj zdecydowanie więcej śmieci niż w standardowym mieszkaniu. Dodatkowo odrzuty te często są szkodliwe lub wymagające specjalnej utylizacji. Te fachowe firmy zwykle mają specjalistyczny sprzęt aby unieszkodliwiać duże ilości odpadków zarazem tych płynnych jak również stałych oraz ich efektywnego odzysku. Dodatkowo zwykle w propozycjach takich firm znajduje się okazja do handlu surowcami wtórnymi a także wynajęcia specjalnych pojemników na odpadki. Zwiększenie ilości śmieci która tworzy się jednocześnie z rozwojem technologicznym przyczynia się często do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Także tą przestrzeń rynkową wypełniły firmy, które działają w ramach usuwania skażeń ze środowiska. Dalej

Wywożenie oraz likwidowanie odpadków
Tagi: