Każdy z nas zna to powiedzenie: „jak się pościelesz, tak się wyśpisz”. Jak dużo w tym prawdy przekonać się możemy każdy z nas. Pościel niedopasowana, źle dobrana do określonej pory roku może zepsuć nam strasznie, nawet najbardziej przyjemną noc. Niestety, wielu z nas jest zdania, iż to zagadnienie nie odgrywa większe roli, jednakże jak się zagłębić w temat sami się przekonamy, że sprawa jest dość istotna… Ale bez stresu, wybór mamy naprawdę okazały, tak więc jest w czym wybierać. Co najważniejsze, w tej kwestii na pewno każdy znajdzie coś w sam raz dla swoich potrzeb.

Warto wspomnieć na samym początku, iż pościel to tylko jedna ze składowych odpowiedniego snu. Tak naprawdę istnieją inne ciekawe rozwiązania jak kołdry antyalergiczne czy śpiwory dla dzieci. To ciekawy temat, ale na inny artykuł.

Zacznijmy od pościeli najbardziej powszechnej – bawełnianej. Jest najczęściej nabywana, trudno się dziwić, ponieważ ma ona dużo zalet. Przede wszystkim dostępna dla wielu cena, ale co jeszcze bardziej istotne dzięki swoim właściwościom pozwala oddychać skórze. Odprowadza wilgoć, nie ma kłopotu z praniem, jest przyjemna w dotyku. Mamy wiele typów pościel bawełnianych, między innymi: pościel z satyny, pościel z flaneli, pościel z batystu czy perkalu.

Autor: Calvado.pl

Pościel wełniana to wełna z merynosów australijskich. Odznacza się dużą ilością zalet, najważniejszą z nich jest niezawodna termoizolacja, kiedy nastaną zimniejsze nocy i niezawodna wentylacja w gorące lato. Ta pościel jest najlepsza dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. Według wielu specjalistów jest idealna dla osób z problemami reumatycznymi.

Pościel jedwabna to bardzo ceniony i wysokiej jakości materiał. Poza tym, że wspaniale wentyluje, nie przyciąga kurzu i jest przyjemna w dotyku, to ponadto dba o skórę, działa kojąco na układ nerwowy, rozluźnia i relaksuje. Jest odpowiednia na ciepłe noce, w okresie zimowym jednakowoż w chłodnych mieszkaniach może nie być najlepszym wyborem.

Pościel lniana. Len jest doskonałym materiałem antystatycznym i antyalergicznym. Tkanina ta jest idealna na lato, gdyż jest przewiewna i właściwie wentyluje, sprawdzi się również w okresie zimowym, bo odznacza się odpowiednimi walorami: jest dość gruba, dzięki czemu odpowiednio izoluje ciepło.

Pościel z bambusa, w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Odpowiednia na lato i zimę, odznacza się wspaniałymi właściwościami bakteriobójczymi i antystatycznymi, bez problemu odprowadza wilgoć. Jest idealna dla alergików i dla dzieci, bardziej miękka od bawełny.

Opracował http://www.iltex.pl/

Jak się odpowiednio wyspać? Jakie mamy rodzaje pościeli? Która będzie dla nas najlepsza?
Tagi: