Wyżarzanie jest to proces nagrzewania stali do ustalonej temperatury, potem wygrzanie w tej temperaturze i studzenie, by uzyskać strukturę zbliżoną do stanu równowagi. Prędkość chłodzenia nie powinna być za duża, ponieważ takie działanie powstrzymuje osiągnięcie stanu równowagi stopu. Co jeszcze należy wiedzieć w temacie wyżarzania?

przemysłowo

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieje wiele rodzajów wyżarzania. Pierwszy z nich to wyżarzanie ujednorodniające, jakiego celem jest zmniejszenie niejednorodności w składzie chemicznym. Wyżarzanie odprężające polega na pozbywaniu się różnorodnych naprężeń, m.in.link do serwisu kleje do etykiet kleje do etykietnaprężeń odlewniczych oraz spawalniczych. Następny rodzaj to wyżarzanie normalizujące, aby poprawiać własności mechaniczne stali, a także zupełne oraz izotermiczne, przeznaczone dla stali, która po wyżarzaniu zupełnym stała się za twarda. Należy pamiętać też o wyżarzaniu zmiękczającym, podnoszącym możliwości obrabialności stopu, a także wyżarzaniu rekrystalizującym nastawionym na pozbywanie się szkodliwego wpływu zgniotu, jak również wyżarzaniu grafityzującym w celach uzyskania żeliwa ciągliwego.

O wyborze konkretnego wyżarzania decyduje w pierwszym rzędzie typ stali oraz cel, który ma zostać osiągnięty. Poszczególne warianty różnią się wysokością temperatury nagrzania i studzenia. Nie można zastosować ani za wysokiej temperatury do wyżarzania, ani zbyt długo przeprowadzać tego działania, bowiem w jego wyniku stal może zrobić się gruboziarnista. Oznacza to, że straci swoje atrybuty ciągliwości oraz wytrzymałości. Do tego będzie mniej odporna na uderzenia, a takiej stali żaden zainteresowany nie będzie chciał (ekstra źródła).

Nie można też zapominać, że szukając firmy, która specjalizuje się w wyżarzaniu, trzeba postawić na ekspertów. Wyłącznie tacy pracownicy świetnie wykonają każde zlecenie i będą w stanie dobrać odpowiedni rodzaj wyżarzania do konkretnego typu stali. Znakomicie, jeśli dana firma działa na czas i daje gwarancję na jakość wykonanych usług. Nie bez znaczenia jest wszechstronna obsługa i możliwość transportu stali do miejsca wskazanego przez interesanta. Takie czynniki są niezrównanie ważne, zatem nie zapominajmy o tym szukając należytej firmy.

Rozeznając się w rodzajach wyżarzania oraz fundamentalnych wiadomościach odnośnie tego procesu lepiej będziemy znać się na opisywanym temacie.

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do określonej temperatury, następnie wygrzanie w tej temperaturze i studzenie