Wyżarzanie jest to proces nagrzewania stali do ustalonej temperatury, potem wygrzanie w tej temperaturze i studzenie, by uzyskać strukturę zbliżoną do stanu równowagi. Prędkość chłodzenia nie powinna być za duża, ponieważ takie działanie powstrzymuje osiągnięcie stanu równowagi stopu. Co jeszcze należy wiedzieć w temacie wyżarzania?

przemysłowo

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieje wiele rodzajów wyżarzania. Pierwszy z nich to wyżarzanie ujednorodniające, jakiego celem jest zmniejszenie niejednorodności w składzie chemicznym. Wyżarzanie odprężające polega na pozbywaniu się różnorodnych naprężeń, m.in. naprężeń odlewniczych oraz spawalniczych. Następny rodzaj to wyżarzanie normalizujące, aby poprawiać własności mechaniczne stali, a także zupełne oraz izotermiczne, przeznaczone dla stali, która po wyżarzaniu zupełnym stała się za twarda. Należy pamiętać też o wyżarzaniu zmiękczającym, podnoszącym możliwości obrabialności stopu, a także wyżarzaniu rekrystalizującym nastawionym na pozbywanie się szkodliwego wpływu zgniotu, jak również wyżarzaniu grafityzującym w celach uzyskania żeliwa ciągliwego.

O wyborze konkretnego wyżarzania decyduje w pierwszym rzędzie typ stali oraz cel, który ma zostać osiągnięty. Poszczególne warianty różnią się wysokością temperatury nagrzania i studzenia. Nie można zastosować ani za wysokiej temperatury do wyżarzania, ani zbyt długo przeprowadzać tego działania, bowiem w jego wyniku stal może zrobić się gruboziarnista. Oznacza to, że straci swoje atrybuty ciągliwości oraz wytrzymałości. Do tego będzie mniej odporna na uderzenia, a takiej stali żaden zainteresowany nie będzie chciał (ekstra źródła).

Nie można też zapominać, że szukając firmy, która specjalizuje się w wyżarzaniu, trzeba postawić na ekspertów. Wyłącznie tacy pracownicy świetnie wykonają każde zlecenie i będą w stanie dobrać odpowiedni rodzaj wyżarzania do konkretnego typu stali. Znakomicie, jeśli dana firma działa na czas i daje gwarancję na jakość wykonanych usług. Nie bez znaczenia jest wszechstronna obsługa i możliwość transportu stali do miejsca wskazanego przez interesanta. Takie czynniki są niezrównanie ważne, zatem nie zapominajmy o tym szukając należytej firmy.

Rozeznając się w rodzajach wyżarzania oraz fundamentalnych wiadomościach odnośnie tego procesu lepiej będziemy znać się na opisywanym temacie.

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do określonej temperatury, następnie wygrzanie w tej temperaturze i studzenie