Papiery wartościowe emitowane przez państwo są na dzień dzisiejszy najbezpieczniejszą metodą inwestowania. Zapewniają one zysk na stałym poziomie, zależnym od przedziału czasowego na który określona obligacja opiewa.

Obligacje przedsiębiorstw różnią się od akcji na kilka zasadniczych sposobów – obligacje gwarantują niezbyt wysoki, jednak utrzymujący się na stałym poziomie i zapewniony zysk w okresie paru lat i nie zapewniają nabywcy obligacji żadnych innych korzyści –> szczegóły. Akcje za to zapewniają niekiedy znaczny zysk, ale za to są obciążone pewnym niebezpieczeństwem. Akcje są emitowane przez spółki giełdowe, wierzyciele mający odpowiednio duże pakiety akcji mają również prawo do współzarządzania spółką i uczestnictwa w walnych zgromadzeniach.

Kryzys finansowy dotarł już do Europy. Inwestorzy, którzy ulokowali znaczną część środków w akcje mogli stracić w tym czasie wszystkie oszczędności.

inwestowanie

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Z tej przyczyny też podstawowa zasada inwestowania zakłada lokowanie części finansów w obligacje skarbowe. Taka metoda w znaczny sposób ogranicza poniesione straty w przypadku nietrafionej inwestycji i jest dobrą asekuracją na wypadek (sprawdź ofertę od profesjonalnej firmy – Contra odszkodowania) załamania gospodarki.

Chcesz poszerzyć wiedzę z tego ciekawego zagadnienia? Więc dobrze trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij to szkolenia dla trenerów i przenieś się do nowej witryny.

Jedyną sytuacją, w której emitent obligacji może nie przekazać należności jest ogłoszenie bankructwa. Państwo, jako jedyne na rynku nie może tego zrobić. W krytycznej sytuacji może zaprzestać emisji papierów wartościowych i dodrukować pieniądze by spłacić wierzycielom należności.

Wartość obligacji po określonym czasie musi być wyższa, niż początkowo. Z tego powodu oprocentowanie jest większe od przewidywanej inflacji. Jest tak dlatego, że pieniądz z roku na rok traci na wartości. Faktycznie znaczy to tyle, że przykładowo dekadę temu, za sto złotych można było nabyć więcej dóbr niż aktualnie. Inflacja jest więc bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji. Szczegóły na

Warto na to zważać zakładając lokatę albo bankowe konto oszczędnościowe. Część banków oferuje bowiem oprocentowanie poniżej progu opłacalności inwestycji. Kusząco wyglądające oprocentowanie na reklamie takiej usługi finansowej mogą być więc zwykłym chwytem marketingowym, mającym na celu zyskanie klienta za pomocą banku. Obecnie jednak przepisy co do lokat pieniężnych są na tyle restrykcyjne, że tego rodzaju sytuacja rzadko ma miejsce.

Obligacje skarbowe – zarabiamy pewne pieniądze
Tagi: