Nieczystości niebezpieczne to te nieczystości, jakie ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, odmienne cechy i okoliczności stanowią niebezpieczeństwo dla życia, lub zdrowia ludzi, lub dla otoczenia. Mogą też demonstrować cechy palne i wybuchowe. Dlatego też gospodarka nimi potrzebuje prawidłowego poprowadzenia i wyjątkowej kontroli.

odpady

Autor: Florian Kreitmair
Źródło: http://www.flickr.com
Odpady (więcej w temacie) niebezpieczne są tworzone zarówno w sektorze ekonomicznym, jak i w zagrodach domowych. Przeterminowane specyfiki przyjęte są za odpady niebezpieczne – link do ciekawej strony. Stworzone z szeregu związków chemicznych, po terminie zdatności, stanowią możliwe niebezpieczeństwo dla zdrowia, albo nawet życia osób. Części składowe medykamentów tworzą środki szkodliwe, cięcie (zweryfikuj te opinie) trutki, które są groźne dla systemu ludzkiego. Nigdy nie należy wyrzucać medykamentów do śmietnika, ani szaletu. Oczyszczalnie nie radzą sobie porządnie z takimi materiałami a ich istnienie w wodzie wywołuje, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie.

Stare lekarstwa gromadzone są w dodatkowych zbiornikach w aptekach, a następnie poddawane są cieplnej utylizacji. Baterie i akumulatory są odpadami niebezpiecznymi dostarczanymi przede wszystkim przez obejścia domowe. Baterie i akumulatory małogabarytowe wyczerpywane są także w budowlance, energetyce, handlu, komunikacji, przewozie, w służbie zdrowia, jak też w szkolnictwie. Poziom szkodliwości owych odrzutów bywa ogromnie złożony – kliknij po więcej informacji.

odpady

Autor: Julian Stallabrass
Źródło: http://www.flickr.com

Zależy on od ich zestawu chemicznego, rodzaju i wymiarów emisji, cech fizycznych i pozostałych własności. Baterie i akumulatory trzeba wrzucać za darmo do wyjątkowego pojemnika naznaczonego, stojącego w sklepie, szkole, urzędzie, stacji opałów, zakładzie pracy, czy też odrębnym miejscu. Do odpadów niebezpiecznych kwalifikujemy także odpady lekarskie i weterynaryjne, środki do impregnacji, albo konserwacji drewna, bądź chemikalia wykorzystywane w przemyśle fotograficznym, bądź do obróbki fotografii. Do owych ważniejszych odpadów niebezpiecznych, należą również odpady azbestowe, świetlówki i żarówki energooszczędne.

Spis odpadów niebezpiecznych jest bardzo długa, najlepiej zaznajomić się z nią nim zrobimy coś niedozwolonego.

odpadyśmieci szkodliwe
Tagi: